Známe čísla za rok 2023. Dařilo se Vysočině?

Valeč Ivo_SvobodaKonečná čísla z Českého statistického úřadu ukázala, že zájem o destinaci Vysočina opět vzrostl. Nejčastějším návštěvníkem mimo Českou republiku je turista ze Slovenska. Průměrná doba pobytu turisty na Vysočině se snížila, aktuálně je 3,34 dne.

Informace o návštěvnosti destinace zpracovává Český statistický úřad a jsou v nich zahrnutá data z hromadných ubytovacích zařízení. Vysočinu navštívilo v roce 2023 oproti roku 2022 o 6,48 % více návštěvníků. Kraj tak hlásí i nárůst v počtu strávených nocí, konkrétně o 51 087 nocí více než loni, jedná se tedy o 3,29% nárůst. Celorepublikový trend co do průměrné doby pobytu se pak potvrzuje i na Vysočině. Průměrná doba pobytu se snížila z 3,41 na 3,34 dní.

V letošním roce bude kladen velký důraz na zahraničního návštěvníka z okolních zemí, jako je Slovensko, Německo, Rakousko a Polsko. „Abychom zvýšili návštěvnost Vysočiny zahraničními návštěvníky, bude krajská příspěvková organizace Vysočina Tourism aktivně cílit na zahraniční trhy“, říká náměstek hejtmana Roman Fabeš a dodává, že to je jeden z cílových úkolů organizace.

„Velký akcent bude také na navýšení doby pobytu. Všeobecně se sice délka pobytu v České republice snížila, nesmíme to však nechat bez povšimnutí. Letos více než v jiných letech bude velmi důležitá spolupráce mezi partnery v území a velký apel na vznik kvalitních produktů v cestovním ruchu za účelem motivace prodloužení průměrné doby pobytu,“ říká ředitelka krajské centrály cestovního ruchu na Vysočině Oľga Königová a dodává, že více než kdykoliv předtím bude důležitá soudržnost ostatních destinací na Vysočině.

Vysočina je aktuálně pokryta třemi certifikovanými oblastními destinačními společnostmi. Patří mezi ně Destinace Třebíčsko, Koruna Vysočiny, letos v lednu pak získala certifikaci kategorizace destinačního managementu i oblast Vysočina West.

Ilustrační foto: Ivo Svoboda