Sto let příběhů Vysočiny 2018

97609e19d43931e82feae25d30d8ccfcRok 2018 byl na Vysočině ve znamení stoletého výročí založení ČSR. Vzniklo nové logo Vysočina 100 let, Vysočina Tourism spustila nový tematický web www.vysocina100let.cz a vydala tištěnou brožuru s názvem Sto let příběhů, lidských osudů, architektury i sportu a kultury na Vysočině. Prostřednictvím připravovaných aktivit jsme si celý rok připomínali významný mezník, který je spojený s počátky naší republiky. S nimi souvisí desítky až stovky událostí a neobyčejných příběhů, které se odehrály na dnešním území Vysočiny a do dnes je řada míst stále připomíná.
Napříč Vysočinou jsme hledali zajímavé osudy, významné osobnosti, události, ale třeba i stoleté obchodní značky a zjistili jsme, že Vysočina se do dějin rozhodně zapsala. Postupně jsme prostřednictvím webu, sociálních sítí a tiskovin odhalovali jednotlivé příběhy, které jsme společně s historiky krajských a regionálních muzeí vypátrali.
S tématem stoletého výročí byly spojeny oslavy 130 let vzniku Klubu českých turistů. Byla to ideální příležitost připomenout nejen lidem na Vysočině, ale i z širokého okolí a sousedních států, že se pyšníme krásnou přírodou, Žďárskými vrchy, Železnými horami, údolími řek Doubravy, Jihlavy nebo Rokytné, ale také Javořicí, Čeřínkem nebo Křemešníkem, a to je jen malý výčet krásné čisté přírody a míst, která potěší pěší, cyklisty, mladé, starší i rodiny s dětmi. Dalšími významnými tématy tak pro rok 2018 byla turistika a cyklistika.