Česká ruční výroba skla je na seznamu UNESCO, slaví i Vysočina

Skelmistrovský dům_interier_07_Koruna_VysočinyVe středu 6. prosince se česká ruční výroba skla dostala na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Slaví tak i Vysočina. 

Sklářství na Vysočině má totiž více jak čtyřsetletou tradici. Nejstarší písemně doložení skláři se na Vysočině usadili na Žďársku ve Vříšti a Fryšavě již v první polovině 16. století. 

 V současné době je Vysočina druhou nejdůležitější sklářskou oblastí v České republice. V provozu je zde několik větších a řada malých skláren a zušlechťoven skla. V Kraji Vysočina působí také množství samostatných sklářských umělců a řemeslníků, kteří vytvářejí tavené plastiky, broušené a malované sklo, vitráže a další sklářské skvosty.

Skelmistrovský dům_interier_04_Koruna_VysočinyŘadu menších výrobců na Vysočině je možné také navštívit a jejich umění obdivovat přímo u pecí. Exkurze pořádá například Sklárna Svoboda Karlov u Žďáru nad Sázavou, velkou galerií s tisícem exponátů pak disponuje Skelmistrovský dům v Milovech. Na sklářskou turistiku se zaměřuje malá sklářská huť ve Škrdlovicích u Žďáru nad Sázavou v areálu hotelu U Hrocha.

O sklářství na Vysočině si můžete více přečíst zde.

Foto: Skelmistrovský dům, Koruna Vysočiny