Vývoj cestovního ruchu na Vysočině

DSC 0009

Máme za sebou polovinu letních prázdnin. V cestovním ruchu mluvíme o polovině turistické sezóny. Na začátku roku vyšly predikce na rok 2023. Pojďme si je připomenout a porovnat s tím, jak vnímáme, že se cestovní ruch na Vysočině opravdu vyvíjí.

Většina turistů (55 %) měla v plánu v roce 2023 vydat se na dovolenou mimo civilizaci a uniknout tak realitě. Téměř polovina (44 %) chtěla zažít dovolenou v duchu „návratu ke kořenům“, 58 % respondentů mělo zájem naučit se dovednosti potřebné pro přežití, včetně toho, jak si opatřit čistou vodu (53 %) a rozdělat oheň (42 %). To byly zajímavé predikce zveřejněné internetovým portálem booking.com, které dávaly velkou naději i Vysočině.

Jaké máme indicie k vývoji aktuální návštěvnosti Vysočiny? Z poptaných zdrojů se letošní sezona jevila v měsících květen a červen nadprůměrná. V červenci se návštěvnost turistických cílů, včetně UNESCO památek, oproti minulému roku znatelně snížila. Určitě tomu nepomohlo počasí, které odrazovalo od návštěv měst a naopak nahrávalo turistice v přírodě, a zejména u vody.

Informace o tom, jak vypadá obsazenost ubytovacích kapacit na Vysočině v porovnání s minulým rokem jsme zjistili krátkým dotazníkem od podnikatelů. V průměru se obsazenost jeví stejná jako v roce 2022. Když se ale podíváme více do detailu, je zřejmé, že se na Vysočině nedaří tolik naplňovat hotely. Na druhou stranu penziony, chaty a chalupy hlásí stejná čísla. Zástupci provozovatelů kempů hlásí zvýšený zájem o jejich služby.

Jak se změnilo chování turistů oproti minulému roku? Na prvním místě je fakt, že rezervace se i nadále dělají na poslední chvíli. Vrací se zpět trend, že turisté se ubytovávají na kratší dobu a dovolená v České republice je opět až na druhém místě. Ubytovaní hosté začínají více šetřit, využívají kuchyňku a vaří si sami.

Velkou roli na vývoji zájmu o domácí cestovní ruch má i několik všeobecných faktorů, jako jsou např. vyšší ceny v České republice, výhodnější nabídky v zahraničí, silnější kurz české koruny vůči euru.

Pokud se čísla i nadále udrží na stejné úrovní jako minulý rok, můžeme to považovat za úspěch. V roce 2022 jsme jako jeden z mála krajů dosáhli na předcovidová čísla a fakt, že budeme pořád na stejných číslech je příznivý.