Vysočinu letos představily i Toulavá kamera či Loskuták na výletě

Výstřižek2Vysočina Tourism letos pozval televizní štáby na Vysočinu hned pětkrát. V oblíbených televizních pořadech dal divákům tipy k návštěvě zajímavých turistických cílů a představil i sklářské řemeslo.

V červnu na Vysočinu dorazil štáb Novy s pořadem Loskuták na výletě. Petr Rychlý v něm pozval diváky k návštěvě jihlavského podzemí, na Křemešník, do želivského kláštera, mezi koně na farmu Hrnčíř, na hrad Roštejn a také do sklárny v Karlově, kde si zájemci mohou vyzkoušet třeba fouknout do sklářské píšťaly.

Česká televize a její Toulavá kamera provedla diváky Vysočinou sklářskou. Vydali jsme se spolu s ní krajinou pod Čtyřmi palicemi po stopách sklářů ze svého času nejslavnější a nejznámější huti na Žďársku v Milovech, viděli jsme skelmistrovský dům a v něm unikátní sbírku historického milovského skla včetně toho uranového, které při patřičném nasvícení fluoreskuje.

Regionální televize vyrazila na Vysočinu do ráje skautů, vodáků i sklářů, na Světelsko. V jednom z dílů svého seriálu Autobusem na výlet skrze oko kamery představila Světlou nad Sázavou – zámek i sklárny, vzala diváky k řece Sázavě, do Foglarovy Sluneční zátoky, ale také na sklářskou pouť na hradě v Ledči nad Sázavou.

Ve Snídani s Novou jsme spolu s Milanem Peroutkou zavítali do nejjižněji položené obce Vysočiny, a to do Police. Není to obec nikterak velká, o to víc možná některé překvapí, kolik zajímavostí k návštěvě nabízí. Třeba zámek, který v minulosti vlastnil baron Vražda, a v něm Muzeum RAF, Muzeum Waldemara Matušky, jediné na světě, i expozici historických motocyklů. Mimo zámek se v reportáži též představila velmi cenná venkovská barokní synagoga a židovský hřbitov.

„Velmi oceňuji, že v letošním roce CzechTourism investoval podstatně víc peněz do domácího cestovního ruchu a nabídl nám propagační aktivity, kterých jsme velice rádi využili. Díky němu a ve spolupráci s Českým systémem kvality služeb jsme tak na Vysočině přivítali Toulavou kameru, Loskutáka na výletě a Snídani s Novou,“ uvedl Tomáš Čihák, ředitel organizace Vysočina Tourism.

Vedle českých televizních společností se letos na Vysočinu vydala i americká společnost Czech American TV. Svým divákům z návštěvy za oceánem přinesla záběry naší malebné přírody a památek. Mimo jiné natáčela v Kamenici nad Lipou, Jihlavě, Třebíči, Telči, Žďáru nad Sázavou, Huti Jakub v Tasicích, představila památky UNESCO, tradice i sklářství na Vysočině.

Martina Strnadová