Potomek Palackého a Riegra otevírá jejich památník na zámku v Malči

Zamek MalecPotomkovi Františka Palackého a Františka Ladislava Riegera se podařilo na Vysočině vybudovat muzeum těchto dvou významných mužů, kteří stáli u zrodu české moderní politiky. Václav Macháček Rieger vytvořil novou expozici na svém zámku v Malči u Chotěboře na Havlíčkobrodsku - k vidění bude soboty a neděle od 10.00 do 17.00 přes celé letní prázdniny až do září.

Významná výročí

Letošní rok je významný tím, že si připomínáme 200 let od narození F. L. Riegera a 220 let od narození F. Palackého. Nová expozice představuje život a dílo těchto dvou nejvýznamnějších osobností 19. století, kteří významně přispěli k emancipaci a rozvoji českého národa. Z výsledků jejich mnohaletého úsilí pak mohli těžit zakladatelé moderního československého státu v roce 1918.

Prohlídku oživuje audiodoprovod odborného textu historika a předního znalce 19. století profesora Jiřího Štaifa z Univerzity Karlovy. Potěší hlavně zájemce o počátky české politiky a vzestup českého národního sebeuvědomění. Další návštěvníci si užijí krásy zrekonstruovaného zámku a přilehlé zahrady.

Zámek v Malči byl 40 let letním sídlem F. L. Riegra a posledních 14 let svého plodného života i zázemím jeho tchána Otce národa Františka Palackého. V roce 1992 se v restituci vrátil jejich potomkům, kteří od té doby financují jeho rekonstrukci. „Nebyla to zřícenina, ale jeho stav nebyl slavný," uvedl v pořadu Reportéři ČT Václav Macháček Rieger, který deset let připravoval na zámku otevření památníku. Podle České televize je většina předmětů - upomínky na české velikány - z majetku rodiny. Chloubou je pak nově vzniklá zámecká knihovna. „Zdědili jsme na 9 500 tisíce svazků, které byly v zoufalém stavu rozeseté po celém domě," svěřil se v pořadu České televize současný majitel zámku.

Praktické informace

Zahraničním zájemcům je k dispozici odborný text v angličtině a němčině v tištěné podobě. Začátek prohlídek je vždy v každou celou hodinu - maximálně 20 osob. Poslední prohlídka začíná v 16.00.
Ve všední dny a svátky pouze skupiny 10-20 osob po předchozí domluvě.
Kontakt: Maleč 1, 582 76 Maleč, tel.: 605 354 536, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ,www.zamekmalec.cz
Vstupné: dospělí 80 Kč; studenti, důchodci 40 Kč

Zpráva připravena ve spolupráci s Informačním centrem Chotěboř (e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
web: www.icchotebor.cz, Facebook: www.facebook.com/icchotebor)