Polští novináři navštívili v červnu Vysočinu

IMG 4561Světlá, Lipnice, Telč a Třebíč. To byly hlavní cíle třídenního Fam tripu polských novinářů, kteří druhý týden v červnu navštívili Vysočinu, aby objevili její zajímavosti a přiblížili je svým čtenářům v Polsku. V zastoupení kraje se Fam tripu účastnil Michal Plaček, za organizaci Vysočina Tourism, který účastníky provedl po zajímavých místech na Vysočině.

První den tripu byl zahájen ve Světlé nad Sázavou, kde ve spolupráci s turistickými informačními centry. V zámku novináři spatřili expozici historického evropského skla, která čítá více než 1000 předmětů historických unikátů zapůjčených z depozitárních sbírek Uměleckoprůmyslového musea Praha. Druhou zastávkou poté byla výstava v turistickém informačním centru, kde v Galerii Na Půdě probíhala výstava broušeného skla. Poté se skupinka přesunula do areálu Chateau Hostačov. Zde si mohli účastníci vyzkoušet čím dál tím více populární sport „diskgolf“, na jednom z největších discgolf parků v České republice.

Další etapa novináře zavedla do Lipnice nad Sázavou, kde pro ně byla připravena komentovaná prohlídka hradu, odkud se poté přemístili k památníku spisovatele Jaroslava Haška, kde mimo jiné potkali pravnuka Martina Haška. Tímto to v Lipnici ještě nekončilo a pokračovalo se menší procházkou k zatopeným lomům. V druhé polovině dne se novináři přesunuli na hrad Roštejn, kde pro ně byla opět připravena komentovaná prohlídka, která byla zaměřena expozici „Příroda, lovectví a myslivost“ a poté někteří z nich vystoupali do hradní věže. Závěrečné hodiny strávila skupinka v Telči, kde byla také ubytována.

Poslední den Fam tripu proběhl v Třebíči. Prohlídka začínala v bazilice sv. Prokopa, odkud se novináři přemístili do židovských čtvrtí a posléze do synagogy. Poslední aktivitou bylo pečení tradičního židovského cukroví ve spolku Vrátka v Třebíči.

 

Výstupy od novinářů:

 

Zámek Světlá nad Sázavou
Zámek Světlá nad Sázavou
Hotel Hostačov - ubytování
Hotel Hostačov - diskgolf
Hotel Hostačov - diskgolf
Hotel Hostačov - diskgolf
Hotel Hostačov - diskgolf
Hrad Lipnice nad Sázavou
Hrad Lipnice nad Sázavou
Hrad Lipnice nad Sázavou
Prohlídka Haškova domu
Hrad Roštejn
Hrad Roštejn
Bazilika sv. Prokopa v Třebíči
Bazilika sv. Prokopa v Třebíči
Prohlídka židovské čtvrti v Třebíči
Prohlídka synagogy v Třebíči
Pečení tradičního židovského cukroví v Třebíči