5. Zajímavá města na Vysočině: za historií, kulturou i přírodou

Logo MMR

Humpolec není jen Hliník: užijte si místní památky, kulturu i krásnou přírodu

Pokud se vám při vyslovení města Humpolec vybaví pouze 90. kilometr D1 nebo známá hláška o tom, že se sem přestěhoval Hliník, měli byste to napravit. Humpolec a jeho okolí totiž určitě stojí za návštěvu. Užijte si zde zajímavé památky i procházky krásnou přírodou.

Prohlídku města můžete začít na náměstí, na kterém se nachází kostel sv. Mikuláše s vyhlídkovou věží ve stylu barokní gotiky. Pokud se nebojíte výšek, můžete vystoupat po 115 schodech do 30 metrů a prohlédnout si Humpolec z ptačí perspektivy. Cesta na věž vede kolem pěti zvonů a závaží věžních hodin a letos nově potkáte i anděly!

Pokud zamíříte mimo centrum, doporučujeme návštěvu skanzenu Zichpil ve starobylé čtvrti, kterou obývala místní chudina, a sousedila s Židovským městem. Nachází se zde skanzen, který představuje židovskou a protestantskou historii města.

Umění se přestěhovalo do Humpolce!

V Humpolci najdete celkem pět muzeí s různým zaměřením. Navštívit můžete Muzeum dr. Aleše Hrdličky, významného antropologa, který se věnoval studiu indiánských kmenů. V antropologické expozici potkáte i neandrtálce v životní velikosti, prohlédnete si  interaktivní modely srdce či lidského ucha, v přízemí budovy je lákadlem pro děti expozice loutek. O 50 metrů dále se nachází Včelařský skanzen s malovanými včelařskými úly z různých koutů světa. Dozvíte se zde vše o chovu včel a v domě najdete i expozici včelařských nástrojů jako jsou medomedy na vytáčení medu nebo pomůcky k chovu matek. Recesistické Hliníkárium na upomínku „Hliníka“ z filmu Marečku, podejte mi pero! se nachází v patře informačního centra. Naleznete zde různé rekvizity z legendárního filmu nebo korespondenci, kterou Hliníkovi zasílají lidé z celého světa. V Humpolci můžete po telefonické domluvě s majitelem navštívit také Muzeum vah.

Humpolecká 8mička

Zvláštní pozornost si zaslouží humpolecká zóna 8mička, která se snaží stírat rozdíly mezi centrem a periferií. Industriální areál, původně zaměřený na soukenictví, prošel proměnou na kulturní prostor, ve kterém je návštěvníkům zprostředkován kontakt s moderním a současným uměním. 8mička upozorňuje na kulturní odkaz místních rodáků, výtvarníků Zorky a Jana Ságlových, spisovatele Jana Zábrany či básníka Ivana Magora Jirouse a otevírá zde platforma pro diskuzi o výtvarném umění, architektuře, designu a také o komunitě a veřejném prostoru. Pravidelné výstavní cykly jsou prokládány přednáškami, tematickými večery, komentovanými prohlídkami, programy pro školy, rodinnými dílnami apod.

Nejen pro milovníky zlatavého moku

Milovníky piva zaujme proslulý pivovar Bernarda s pivovarskou rozhlednou a prohlídkovou trasou, v rámci níž se dostanete přímo do provozu pivovaru. Na vlastní chuť a čich se seznámíte se surovinami, které se k výrobě piva používají. Dozvíte se třeba, k čemu jsou potřeba skořápky pravěkých řas rozsivek, ochutnáte slad a na konci rozeznáte mladinu od sladiny. Neminete ani varnu, kvasné tanky, ležácké sklepy a stáčecí linku.

Naučná stezka Březina

Projděte se naučnou stezkou o délce 7 km se 16 zastávkami, které seznamují s geologií, historií a ekologií Humpolecka a rovněž se zříceninou středověkého hradu Orlíku u Humpolce. K naučné stezce se můžete snadno dostat z Horního náměstí v Humpolci, nezapomeňte však na dobrou obuv – budete procházet lesy a pasekami, které jsou po těžbě dřeva v různém stavu (část trasy je schůdná za suchého počasí). Trasa je určená pro pěší turisty a vede převážně po lesních cestách v okolí hradu Orlíka. Šestá a sedmá zastávka informují o Březince – rýžovišti zlata a o andalusitu u Čejova.

140 let od narození a 100 let od úmrtí Jaroslava Haška. Lipnice nad Sázavou si letos řadou akcí připomíná významné výročí

Když se řekne Lipnice, většině lidí se automaticky vybaví jméno českého spisovatele, publicisty a novináře, Jaroslava Haška. V letošním roce uplyne 100 let od jeho úmrtí a 140 let od jeho narození. Autor slavného románu o Josefu Švejkovi žil v Lipnici nad Sázavou, kam ho údajně přivedl malíř Jaroslav Panuška, mezi lety 1921 a 1923. Hašek si zamiloval Lipnici a její okolí a také místní hrad, nedaleko kterého si koupil domek. Jaroslav Hašek je pohřben na místním starém hřbitově. V rámci letošního výročního roku se v Lipnici nad Sázavou a v Havlíčkově Brodě koná celá řada akcí, které připomenou odkaz známého humoristy a spisovatele.

Největší oslavy jsou naplánovány na 30. dubna, kdy se Hašek narodil. V Haškově domku má být představena obnovená kuchyně, otevřena má být výstava kresleného humoru na téma Hašek a Švejk a rodina Haškova připravuje tematický kongres. Domek číslo popisné 185, ve kterém Jaroslav Hašek bydlel, se nachází v podhradí, tento dům se později stal památníkem Jaroslava Haška.

V rámci oslav můžete zhlédnout také výstavu s názvem Člověk míní, hospoda mění, která bude k vidění od 6. dubna do 25. června v Muzeu Vysočiny v Havlíčkově Brodě. Výstava je zaměřená na osobnost a dílo Jaroslava Haška, na dějinný kontext a na hospody jako místa setkávání. Od dubna můžete navštívit i výstavu Panuškova strašidla, která se nachází v podzemních chodbách Havlíčkova domu. Od 28. do 30. dubna se v Lipnici nad Sázavou uskuteční Sympozium o životě a díle Jaroslava Haška. Akci pořádá rodina Haškova a Světová společnost Jaroslava Haška.

Haškova Lipnice: festival humoru a satiry

V polovině července se uskuteční festival humoru a satiry Haškova Lipnice, na jehož přerušenou tradici chce město navázat v obnoveném amfiteátru. 19. srpna se můžete přidat k pochodu Haškovou stezkou po trase, kterou 25. srpna 1921 Hašek do Lipnice přišel.

K oslavám se připojí i hrad

Odkaz Jaroslava Haška připomene také hrad Lipnice. O prázdninách se budou konat komentované noční prohlídky, kterými bude provádět postava Jaroslava Haška, který zde skutečně jako průvodce působil. Zážitek z netradiční prohlídky doplní i divadelní scénky. 

Lipnice patří k největším gotickým hradům u nás a jeho mohutné zdi vás nenechají na pochybách, že jeho hlavním úkolem byla obrana před případnými útočníky. Však byla Lipnice také nazývána tako jako Kamenný strážce Posázaví. Hrad byl postaven v drsné krajině na skalnaté vyvýšenině mezi dvěma kopci. Založili jej ve 14. století páni z Lichtenberka a později se stal sídlem Trčků z Lípy. Čeká vás procházka hradními chodbami, při kterých můžete obdivovat středověkou architekturu a připomenout si hned sedm století našich dějin, ve kterých vládli čeští králové. Prohlédnout si můžete také archeologickou expozici, zbrojnici, gotickou kapli a rozsáhlé sklepení. Hrad je opředen celou řadou tajemných pověstí, například o zazděné Kateřině, o černém muži nebo o pokladu a třetím kříži.

Kam na oběd? Do hospody, kde Hašek bydlel a nyní ji provozuje jeho vnuk a pravnuk

Ještě předtím, než si Hašek koupil domek v podhradí, bydlel v hospodě U České koruny. Tuto restauraci, kterou provozuje vnuk a pravnuk Jaroslava Haška, můžete navštívit i dnes. V této restauraci psal Hašek své nejznámější dílo o Švejkovi a můžete si zde prohlédnout celou řadu rekvizit, které jsou s Haškovým životem a dílem spojené. Ochutnáte zde klasickou českou kuchyni a můžete si užít stylovou atmosféru s kachlovými kamny a pianem. Na jídelním lístku objevíte dobroty jako třeba telecí líčka, konfitovaná husí stehýnka, škvarky, domácí paštiky, které jsou připraveny výhradně z regionálních surovin. Hovězí a vepřové maso i ryby pocházejí z nejbližších domácích chovů a sádek. Žízeň po jídle zaženete Haškovým Lipnickým speciálem. Navíc se tu můžete i ubytovat a užít si delší pobyt s výlety do okolí.

Výlet kolem lipnických lomů a socha Jaroslava Haška

Aby vám po dobrém obědě vytrávilo, vypravte se z hradu a podhradí na výlet kolem lipnických lomů, v nichž vzniklo obdivuhodné dílo – Národní památník odposlechu odkazující ke špiclování za minulého režimu. Tvoří jej obrovské žulové reliéfy Bretschneiderovo ucho, Ústa pravdy a Zlatý voči, v jejichž kulisách vznikala pohádka Princezna zakletá v čase. Spojuje je barevně značená stezka, která vás závěrem zavede i k poslednímu dílu sochaře, tři metry vysoké osmnáctitunové Hlavě XII, která nese podobu Jaroslava Haška. Všechna díla, která byla vytvořena pod patronátem Richarda Haška, vnuka spisovatele, vytesala do skály skupina kameníků pod vedením Radomíra Dvořáka z Havlíčkova Brodu.

Světlá nad Sázavou – město s historií a krásnou přírodou

Na Vysočině na soutoku Sázavy a Sázavky leží město Světlá nad Sázavou, které je neodmyslitelně spjaté se sklářstvím a kamenictvím. Kromě toho ale láká turisty také bohatá historie a krásná příroda v okolí. Přijeďte si na vlastní oči prohlédnout různorodou architekturu místního zámku, tajemné podzemí nebo hřbitov z napoleonských válek.  Poté se projděte na nedalekou vyhlídku, navštivte jedinečný Památník odposlechu a v případě štědré sněhové nadílky se můžete protáhnout na místní sjezdovce.

Středověké podzemí, hřbitov z napoleonských válek a unikátní zámek

První písemná zmínka o Světlé nad Sázavou sahá až do roku 1207, kdy patřila
k nedalekému vilémovskému klášteru. O její renesanční tvář se zasloužili Trčkové z Lípy, jeden z nejvýznamnějších a nejbohatších šlechtických rodů 16. a 17. století, kteří si Světlou zvolili za své rodové sídlo. Město dále rozkvétalo, i když ve druhé polovině 20. století změnilo obrysy bouráním a stavbou nových objektů. Nejzajímavější historické stavby zde však zůstaly dodnes a lákají k návštěvě všechny milovníky historie. V horní části náměstí stojí radnice, kterou tvoří původní pozdně barokní budova se dvěma křídly. Před novější částí stojí kamenná kašna z roku 1825, která odkazuje na místní kamenickou tradici. O kousek dál v domě č. 23 najdete vstup do nedávno objeveného středověkého podzemí s chodbami dlouhými 200 metrů.
O jejich původním účelu nejsou dochované žádné informace, ale podle vyprávění pamětníků měly chodby vést pod řekou Sázavou až na hrad Lipnici. Nejstarší části vedly podél řeky a šlo zřejmě o sklepy, které vznikaly postupně od 13. století. Část chodeb vznikla také při pokusech o těžbu rud. Podzemí přestalo být využíváno koncem 19. století a téměř upadlo v zapomnění. Až mezi roky 1999 a 2002 skupina místních nadšenců systém chodeb vyčistila a zpřístupnila veřejnosti. Celá prohlídka s průvodcem zabere asi 40 minut a mimo hlavní sezónu od září do května je potřeba ji domluvit předem.

Dominantou města je historická budova zámku. Původní gotická tvrz s příkopy stála ve Světlé už ve 14. století. Trčkové z Lípy ji nechali přestavět na lovecký zámeček v renesančním stylu. Postupnými přestavbami a přístavbami vznikla budova o čtyřech křídlech, která uzavírají obdélníkové nádvoří s kašnou. Poslední přestavbu uskutečnil hrabě František Josef ze Salm-Reifferscheidtu v druhé polovině 19. století. Díky postupné výstavbě zámku se na budově zachovaly prvky různých architektonických stylů. Za dob napoleonských válek byla na zámku zřízena vojenská nemocnice, ve které se starali o zraněné obou válčících stran. Nutné pohřebiště vzniklo v nedaleké obci Dolní Březinka, na němž bylo pochováno údajně až 1200 vojáků. Od roku 1995 je hřbitov z napoleonských válek kulturní památkou. Ve 20. století sloužila budova zámku mnoha různým účelům. Sídlila tu Pozemková banka, za války se tu usadila německá posádka, po konfiskaci v roce 1945 ji nahradila československá vojenská armáda a v 50. letech zase střední zemědělská škola. V roce 2007 bylo ve východním barokním křídle zámku založeno vlastivědné Muzeum Světelska. Od roku 2013 se stal zámek soukromým majetkem rodiny Degerme, která v průběhu let otevřela několik prohlídkových okruhů. Současní majitelé, kteří zámek zakoupili v roce 2022, chtějí zachovat kulturní a historické dědictví zámku pro budoucí generace. Velkým lákadlem v každé roční době je také zámecký park, kde se letos opět realizovala světelná Vánoční procházka, která vede i přes zámecký areál. Každý večer po setmění se rozzáří světelné objekty, které vás provedou parkem, a to až do 9. ledna 2023.

Krásná příroda v okolí je skvělá na výlety po celý rok

Kromě bohaté historie toho Světlá nad Sázavou nabízí spoustu i milovníkům aktivněji stráveného volného času. Díky tomu, že leží na Vysočině, obklopuje ji krásná příroda, která přímo volá po pěších výletech a cyklotoulkách. Na své si přijdou také milovníci zimních sportů. Nedaleká sjezdovka Kadlečák nabízí kvalitní podmínky pro sjezdové lyžování na 380 m dlouhé sjezdovce s dětským vlekem a občerstvením, v okolí vedou také přírodní běžecké tratě. Sáňkování a bobování je možné na upraveném přilehlém svahu.

Kousek za Světlou nad železniční tratí zvané Posázavský pacifik se vypíná Skála s krásnou vyhlídkou na řeku a okolí. Najdete ji, když půjdete po červené ve směru na Ledeč nad Sázavou. Mezi Světlou a Ledčí najdete také přírodní rezervaci Stvořidla, kde řeka teče hlubokým údolím, vytváří četné peřeje a jak v řečišti, tak po okolních stráních jsou roztroušeny stovky žulových balvanů všech tvarů a velikostí. Místo je oblíbené zejména v létě, ale za návštěvu stojí v každém ročním období. Pokud vás zajímá, jak žili naši předci, vydejte se na Michalův statek. Nenáročný okruh přímo ze Světlé má 16 km. Národní kulturní památka nabízí návštěvníkům návrat do života selského lidu na haberském panství v období po konci třicetitileté války až do zrušení poddanství v českých zemích v roce 1848. Za výlet stojí také Národní památník odposlechu. V zatopených žulových lomech u Lipnice nad Sázavou vytesala skupina mladých kameníků pod vedením sochaře Radomíra Dvořáka téměř třímetrové reliéfy představující obří ucho, ústa a oči, které mají připomínat totalitní praktiky k získávání informací – odposlouchávání, udávání a šmírování. Dobře značená trasa začíná u hostince U České koruny. Každá socha se nachází v jiném lomu, takže vám celá procházka zabere asi 2 hodiny a ujdete 4,7 kilometru.

Mahlerova Jihlava: mezinárodní hudební festival

Jihlava byla místem dětství světoznámého hudebního skladatele a dirigenta Gustava Mahlera (7. 7. 1860 Kaliště - 18. 5. 1911 Vídeň). Mezinárodní hudební festival Mahler Jihlava - Hudba tisíců se v Jihlavě pravidelně koná od roku 2001, a to od května do července - orámován měsíci výročí úmrtí a narození Gustava Mahlera. Těžištěm hudební dramaturgie festivalu je tvorba Gustav Mahlera a akcentace vztahu české a rakouské hudební kultury. Festival každoročně nabízí maraton koncertů za účasti významných hostů české i zahraniční hudební scény, ale i pestrý doprovodný program včetně tradičního sázení růží do mahlerovského rozária v Kalištích a tematických výletů po mahlerovské Vysočině. Koncerty probíhají především v kostele Povýšení sv. Kříže, v gotické síni radnice, v Domě kultury, v Horáckém divadle, v Parku Gustava Mahlera a na dalších místech. Část programu je vždy nachystána do rodných Kališť u Humpolce a také dalších měst Vysočiny a Dolního Rakouska. Festival bude zahájen 18. května koncertem Mahler Foerster. Dále bude probíhat například kreativní minifestival Mahler dětem, spousta hudebních vystoupení, houslové a varhanní koncerty či klavírní recitál. Můžete se projít také po krásných místech Vysočiny v rámci akce Po Vysočině s Gustavem Mahlerem.

Více tipů na výlety Vysočinou na: www.vysocina.eu

Článek byl vytvořen v rámci projektu Marketingové aktivity a zefektivnění propagace destinace Vysočina v roce 2023, který je realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.