Roštejn, Želiv a Ledeč navštívily stovky lidí

ŽELIV 3  interreg-eu-pamatkyziji

Na Roštejn do letního kina, v Želivě do kláštera nebo do filmové dílny v Ledči nad Sázavou… Hned na tři místa filmové Vysočiny mohli zájemci v uplynulých dnech vyrazit za zábavou. Vysočina Tourism pro ně připravil akce s lákavým programem pro děti i dospělé.

V letním kině na nádvoří Roštejna mohly děti zakončit prázdniny pohádkami O Radkovi a Mileně a Černá Fortuna, které se natáčely v prostorách hradu. Konkrétní filmová místa jsou návštěvníkům přístupná ještě i během celého září, vždy o víkendu. Jejich prohlídka je oživená nejen kostýmovaným průvodcem, ale hlavně historkami z natáčení. Mimoto Roštejn nabízí nové prohlídkové trasy – jednu historickou a další zaměřenou na přírodu, lovectví a myslivost.

Klášter premonstrátů v Želivě předvedl své filmové prostory opravdu důkladně. Tamní centrum duchovního života v rámci oslav významného výročí nabídlo návštěvníkům celý den otevřených dveří. Možnost nahlédnout do života komunity formou kostýmovaných prohlídek využily školy ze širokého okolí i veřejnost. Nechyběl tematický program na zahradě kláštera. V nabídce byla ražba mince, psaní brkem, provazníci, dřevěný kolotoč, divadelní představení i hudba. V podvečer se konala mše.

Akce v Ledči nad Sázavou zasvětila zájemce do filmového řemesla formou dílen. A zejména děti si je opravdu užívaly, od malování na obličej přes zkoušky kostýmů až po soutěže, hádanky a filmový kvíz, u nějž se skvěle bavili malí i velcí. Výherci získali novou hru o Vysočině. Oživením programu byla zvířata ze Záchranné stanice Pavlov. Lidé si mohli prohlédnout třeba sovu pálenou či malého ježka. Opravdovou atrakcí pak byl fotokoutek, díky němuž se filmoví fanoušci proměnili do své oblíbené postavy a zvěčnili s oblíbenou hláškou. Mnohé lákavé se odehrávalo i na hradě, třeba výstup na věž. A kdo měl štěstí, mohl dostat párek od Matěje, který ztvárnil párkaře v pohádce Anděl Páně 2.

„Program na Roštejně, v Ledči i Želivě navštívily stovky lidí, což je skvělé. Díky projektu Památky žijí, z nějž byly financovány, se daří naše kulturní památky skutečně oživit. Během tří let, co přeshraniční projekt běží, pomohl k realizaci již deseti podobných akcí na Vysočině,“ zhodnotila Michaela Králová z organizace Vysočina Tourism.

  • Více informací: Michaela Králová, Vysočina Tourism, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.