10. Nevšední zážitky na Vysočině

Logo MMR

Na větvi, posedu, na vodě nebo ve vzduchu: netradiční ubytování v krásné přírodě Vysočiny

Pokud milujete přírodu, ale zároveň máte rádi trochu komfortu a nechce se vám na výletech spát ve stanu, můžete vyzkoušet některé z ubytování, které jsou přímo součástí okolní krajiny.

Zapomenete na chvíli na ruch města, vstoupíte do přírodní oázy, ve které není wifi a obrazovka počítače, ale čeká vás spousta opravdových obrazů v tom nejlepším rozlišení: nebe plné hvězd, sluneční paprsky mezi větvemi stromů nebo vodní hladina bičovaná kapkami deště. Užijte si víkend v přírodě a staňte se její součástí a pozorovatelem. Vysočina se díky své krásné divoké přírodě stává rájem pro milovníky glampingu, tedy kempování v přírodě, ovšem se všemi výhodami, které nabízí ubytování v hotelu či apartmánu.

Útulné ootoolny zavěšené na stromech

Létající chatička zavěšená mezi stromy tak, aby neomezovala jejich růst, to je jedna z ootoolen, která se nachází na Vysočině. Není zde wifi, ale za to si užijte šumění stromů, zpěv ptáků a oblohu plnou hvězd přímo nad hlavou. Útulný malý domeček, jak napovídá i název, má vše, co potřebujete pro víkendovou relaxaci: obývací místnost, huňatou deku, kuchyňku, kde si připravíte snídani. Chatička je samozřejmě vyhřívaná, můžete tak sledovat barevné listy nebo sněhové vločky snášející se z oblohy přes velké prosklené plochy a pít u toho čaj nebo si číst knížku. Chatička se nachází na Vysočině nedaleko Jihlavy, přesnou polohu zjistíte až těsně před návštěvou, aby nebylo narušeno soukromí a okolí, je to tajemství do poslední chvíle.

Hidden Retreat: sauna v soukromém lomu

V areálu zatopeného lomu u Lipnice nad Sázavou pluje malá dřevěná chatička se saunou a střešní terasou. Zdejší přírodní wellness, které se nachází v náručí barevných skal, nabízí jedinečný zážitek v srdci přírody. Po odpočinku v sauně pokračujte do relax zóny, která je součástí plovoucího pontonu. Z ochozu můžete skočit rovnou do ledové vody. Ubytování budete v tinyhousu, která vám zajistí veškeré pohodlí.  Čeká zde na vás velká postel, zařízená kuchyňka, vyhlídková terasa nad lomem s grilem, Hot Tub, a především unikátní plovoucí sauna. Plující objekt navrhli architekti z Ateliéru Hra v pražských Nuslích.

Rocksky house: Ve dne mezi stromy, v noci pod hvězdami

Designový lodní kontejner, který se nachází na dohled od hradu Lipnice, je vybavený celou spoustou detailů, díky kterým posouvá zážitek z glampingu na další úroveň.

Jak říkají autoři, je zde spousta funkčních rekvizit, které nutí každého, kdo vstoupí dovnitř přemýšlet a podněcují chuť něco vytvořit. Uvnitř je starý funkční psací stroj, předválečný dalekohled, Polaroid, repráček Marshall. Všechno, co nějakým způsobem odkazuje do historie, ale zároveň se dá používat i dnes.

Ve dne člověk žije okolím. Příroda se před očima neustále mění a nabízí neopakovatelné okamžiky, které lze pozorovat přímo z terasy. V noci se Rocksky House promění dle nálady. Chcete sedět uvnitř a dívat se ven, všechno zhasnete a pozorujete hvězdy. Chcete se naopak odříznout od okolí a užít si intimitu, rozsvítíte si uvnitř a LED pásek v ložnici natónujete do barvy, kterou máte rádi.

V chladnějších dnech si přitopíte v kamínkách a relaxujete s praskotem dřeva. V koupelně si užijete obří sprchu s teplou vodou. Samozřejmostí je záchod, lednička, plotýnka, obří postel pro dva a rozkládací gauč. Zkrátka vše, abyste si mohli Rocksky House naplno vychutnat.

Další vizí, na které se již pracuje, je vytvořit z Rocksky House malou observatoř, ve které se můžete stát průzkumníky celého vesmíru. Speciální zařízení pro pozorování a snímání vesmírných objektů se o vše postará za vás. Připojíte ho ke svému mobilu, vyberete mlhovinu, galaxii, Měsíc. Cokoli, na co se chcete zblízka podívat. Po pár minutách získáte fascinující záběry, které jste ještě nikdy v životě sami nepořídili. 

Maringotka, kterou postavily tři kamarádky

Maringotka Bonifác leží na kraji rybníka v Kraji Vysočina, 9 km od města Pelhřimov. Na 17 m2 nabízí komfort uprostřed přírody a naleznete zde vše, co potřebujete k dokonalému odpočinku a budete se tu cítit jako doma. Relaxovat můžete u velkého proskleného okna s výhledem na rybník nebo venku na terase s hrnkem kávy. 

Maringotku Bonifác si postavily vlastními silami tři kamarádky, Kristý, Wendy a Janča. Stavbě svého snu věnovaly 2 000 hodin práce a podařilo se jim vytvořit útulné místo, které je plně funkční.

Posed Za Humny

Posed se nachází na trase mezi Jihlavou a Žďárem nad Sázavou, asi 15 km od dálnice D1. Místo vám bude upřesněno po rezervaci ubytování. Přijďte si užít nezapomenutelnou noc na samotě v přírodě, hned vedle rybníka, kam můžete hned po probuzení skočit.  Naordinujte si digitální detox a poslouchejte jen ticho a zpěv ptáků. Minimalistický design vám umožní užít si klidu a nenechat se ničím rušit. Užijte si vůni dřeva, lesa a buďte chvilku tady a teď.

Posed Za Humny nabízí ubytování pro 2 osoby, s pohodlnou manželskou postelí a jedinečným výhledem ven do přírody. Samozřejmostí je vybavený kuchyňský kout. Vařit můžete i na venkovním ohništi. Sprchu a WC najdete také venku. Díky solárnímu panelu můžete dobíjet vaše zařízení.

Na výlety hravě: vyzkoušejte některou z venkovních her

Pokud si chcete ozvláštnit výlety a cestování, můžete využít některou z venkovních her, kterou města pro své návštěvníky připravila. K většině z nich budete potřebovat pouze chytrý telefon, nebo tužku s papírem a chuť pustit se do luštění úkolů přímo v ulicích. Tento způsob cestování bude bavit celou rodinu, hravou formou tak poznáte nová místa a dozvíte se informace, které vám rozšíří obzory. Můžete si zvolit i tematiku, zajímá vás historie, chcete nahlédnout do pohádky nebo se vydat po stopách známých filmů? Stačí si vybrat a řídit se dalšími pokyny.

Kafka na prázdninách v Třešti

Desetiletý Franz Kafka vystoupil z dýmajícího vlaku Česko-moravské transverzální dráhy na zastávce v polích za městečkem Triesch. Průvodčí městečku říkal Třešť, ale pak si s Franzem ujasnili, že mluví o tom samém. Franz ve své rodné Praze zatím nepoznal moc lidí, kteří by mluvili česky. Jeho rodiče byli německy mluvící židé. Tady v Třešti bude potkávat hodně Čechů a ti budou katolíci. Jede sice za svým strýčkem, který je zde lékařem a váženým občanem, ale pro Franze je to tu úplně jiný svět. Jako byste mola ze skříně ve skladu zboží za obchodem s galanterií poslali na prázdniny na louku na Vysočinu. Franz si odložil svůj kufr pletený z proutí, popostrčil si slaměný placatý klobouk a utřel si hřbetem ruky nos. Čekal, že ho strýček Löwy přijde přivítat, ale nikde ho nevidí. Tak začíná příběh hry, která je pro vás připraven v Třešti, trasa měří 7,5 kilometru a během procházky se seznámíte s místy, které jsou spojeny s Kafkovým pobytem na Vysočině.

Santiniho hvězda a šifra

Stačí si do mobilního telefonu stáhnout aplikaci Skryté příběhy a vydat se na terasu žďárského zámku, kde hra Santiniho hvězda začíná. Spolu se stavitelem Janem Blažejem Santinim vyrazíte po stopách jeho stavební činnosti v zámeckém areálu a jeho blízkém okolí. Charismatický stavitel s hlasem herce Viktora Dvořáka, kterého znáte třeba z filmu Havel, potřebuje vaši pomoc a inspiraci. Společně postavíte barokní konírny, morový hřbitov, hospodářský dvůr, ale také jeho nejdokonalejší dílo – poutní kostel na Zelené hoře. Čeká vás čtyřkilometrová procházka s osmi zastaveními, kterou zvládnete projít i s kočárkem nebo dětským odrážedlem.

Vyzkoušet můžete také další hru v terénu, která je rovněž spojena se Santinim a jmenuje se Santiniho šifra. Při svém putování vypátrejte symboly, tvary, písmena, čísla nebo šifry, které nám tu zanechali naši předkové na fasádách kostelů, pod vytesanými sochami nebo v lesních zátiších. Kam vás tahle cesta zavede? To zjistíte po rozluštění 27 úkolů, ale můžeme vám slíbit, že na konci putování na vás čeká vskutku magická a pozoruhodná stavba, která je plná nejrůznějších symbolů, tvarů a čísel. Tam najdete vzkaz, který ukrývá Santiniho šifra. K rozluštění šifry vás zavedeme na šest míst, která už před 300 lety vytvořil stavitel Santini, jenž se proslavil jedinečným architektonickým stylem nazývaným barokní gotika.

Gestapo ve sklárně, Tasice

Tento příběh se odehrává v roce 1941. Čechy a Morava jsou obsazeny německou nacistickou říší a prohlášeny za takzvaný protektorát. Nacistické Německo rozpoutalo válku, které se později neřekne jinak než „2. světová”, a všechny české a moravské továrny, které vyrábějí cokoliv využitelného pro válčení, jsou pod přísným dohledem a musejí dodávat pro německou armádu. Nejinak tomu bylo i ve sklárně v Tasicích, kterou vlastní už pátým rokem Čeněk František Císař. Zdejší výroba skla byla zachována, ale místo broušených skleniček se zde vyrábí skleněné hranoly do tankových zaměřovačů. Čeněk Císař má v Praze bratra Rudolfa, který je zapojený do odboje proti nacistům a pracuje pro tajnou skupinu RU-DA, jež provádí špionáž i záškodnické akce. Musíte proniknout do sklárny a usvědčující materiály najít a zničit dřív, než bude pozdě.

Mahlerova duše, Jihlava

Zahrajte si s dětmi hru Skryté příběhy. V pátrací venkovní hře Skryté příběhy vás přeneseme strojem času o 146 let zpět do roku 1874, abyste pozměnili dějiny. Na herní trase nazvané Mahlerova duše budete muset pomoct mladému, ale talentovanému studentovi Gustavu Mahlerovi, aby se vyrovnal s rodinou tragédií, nepřestal skládat hudbu a taky aby se nevykašlal na školu a udělal maturitu. Až pochopíte, co ho zasáhlo, pochopíte, že bez vaší pomoci to zvládne jen velmi velmi těžko.

Hurá do pohádky! S čerty na Doubravu

Chotěboř a její okolí s malebnou krajinou řeky Doubravy jsou opředeny mnoha tajemstvími. Seznamte se s pověstí, která vás díky své tajemnosti zavede až do samých spárů pekel. Nejen to odhalíte po vyluštění šifry v tajné sekci výletů TRIPPER.

Bosý a rozkošatělý Pacov - město Antonína Sovy, dvou věží a 15. poledníku

Přijměte pozvánku do příjemného města v západní části Vysočiny mezi Táborem a Pelhřimovem, které na sebe už z dálky upozorní dvěma věžemi. V Pacově se narodil básník Antonín Sova, nedaleko leží obec s nejkratším názvem v Česku a k návštěvě rovněž láká blízký hrad Kámen. Ve hře Velká dobrodružství se vydáte hlavně ve stopách bosých karmelitánů, překročíte 15. poledník a budete hledat nápisy na sochách, indiány na kostelech, památné stromy a židovské památky.

V zimě na zámek: navštivte místa, která jsou otevřená po celý rok

Prohlídky zámků nejsou doménou jen letních měsíců. Na Vysočině jich můžete navštívit po celý rok hned několik. Vydejte se po stopách historie, prohlédněte si památky, z nichž některé jsou zapsané na seznamu UNESCO, a užijte si zase jinou, tajemnější atmosféru, do které se zámky během zimního období zahalí. Kromě klasických prohlídkových okruhů na vás čekají navíc unikátní expozice i speciální vánoční akce.

Ve Světlé a v Třebíči na Vás čekají zajímavé expozice

Třebíč, malebné město s bohatou historií, leží uprostřed podhůří Českomoravské vrchoviny. V jeho severozápadní části nad levým břehem řeky Jihlavy stojí bývalý benediktinský klášter založený roku 1101. Ve 2. polovině 16. století ho pak nechali tehdejší majitelé přestavět na renesanční zámek, ten později prošel ještě barokní přestavbou. V současné době tu sídlí Muzeum Vysočiny Třebíč, které znovu otevřelo po generální rekonstrukci zámku v roce 2013. V roce 2018 byl zámek Třebíč dopsán na seznam UNESCO.

Výbor světového dědictví rozšířil hranici třebíčského komplexu památek o zámek, který bezprostředně navazuje na baziliku svatého Prokopa. Ta je společně s židovskou čtvrtí a židovským hřbitovem památkou UNESCO již od roku 2003. Kromě stálých expozic jako Svět neživé přírody nebo Valdštejnové na Třebíči si mohou návštěvníci v muzeu od začátku prosince do konce ledna prohlédnout Vánoční výstavu betlémů, kde budou nejen italské betlémy, ale zastoupeno bude také třebíčské betlemářství.

Vánoční výstava ve Světlé nad Sázavou

Zajímavé výstavy čekají návštěvníky také v zámku ve Světlé nad Sázavou. Kromě třetí největší evropské expozice historického skla, čítající téměř 1100 předmětů, můžete nakouknout do toho, jak se ve Světlé žilo na počátku 20. století. Projdete si módní salón, vetešnictví nebo třeba zařízený koloniál. Noví majitelé rozšířili prohlídkové okruhy a zpřístupnili rozlehlý zámecký komplex celoročně. Díky tomu bude od listopadu do ledna na zámku k vidění speciální expozice Historie Vánoc a vánočních tradicdoplněná přehlídkou více než třiceti tematicky nazdobených vánočních stromků nebo interaktivní výstava České korunovační klenoty, v rámci které se seznámíte se s osudy 22 korunovaných panovníků.

Poprvé v historii se také podařilo spojit všechny významné místní podniky a instituce a připravit pro návštěvníky jedinečný zážitek s názvem Den ve Světlé. Program zahrnuje exkurzi do sklárny Bomma nebo Crystal Bohemia, návštěvu středověkého Světelského podzemí a prohlídku expozic na zámku. Po setmění se nezapomeňte projít osvětleným zámeckým parkem.

Zámek Telč a Červená Řečice – dva renesanční klenoty se letos otevřely veřejnosti

Letos se po rozsáhlé rekonstrukci otevřely na Vysočině hned dvě významné renesanční památky, které můžete navštívit po celý rok. Zámek v Telči je často označován jako klenot moravské renesanční architektury a patří k jednomu z nejlépe dochovaných renesančních architektonických komplexů v České republice. Celý komplex byl roku 1992 zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Překrásně zdobené interiéry, které jsou příkladem zásahu italského umění na našem území, doplňují unikátně zachované původní exteriéry. Díky tomu se objevil hned v několika českých pohádkách jako Pyšná princezna nebo Z pekla štěstí. V zimním období jsou sice některé prohlídkové okruhy uzavřeny, návštěva zámku ale i tak stojí za to. K dispozici je vám expozice Zámeckého muzea, která zabaví i rodiny s menšími dětmi, a instalovaný depozitář. Okolo zámku se navíc rozprostírá francouzská zahrada a rozsáhlý anglický park, které si můžete projít i bez průvodce.

Po několikaleté rekonstrukci se poprvé ve své historii otevřel veřejnosti také zámek Červená Řečice, který patří mezi nejhodnotnější příklady české renesance. Areál zámku byl kdysi centrem rozsáhlého panství pražských biskupů a arcibiskupů, ale v 90. letech patřil k jedné z nejohroženějších památek na Vysočině. V současné době si mohou návštěvníci projít celý areál v rámci komentované prohlídky, jejíž součástí je i videomapping, s průvodcem. Výstavní síň s místními archeologickými nálezy si lze projít kdykoliv i mimo prohlídkové časy. 

Do Žďáru za Santinim a vánoční atmosférou

Celoročně je volně přístupný také areál žďárského zámku. Původně cisterciácký klášter založený ve 13. století je spjatý s geniálním stavitelem Janem Blažejem Santinim. Díky jeho spolupráci s opatem Vejmulou se stal Žďár ohniskem barokní gotiky a výsledky jejich práce můžeme obdivovat dodnes. Současní majitelé, rodina Kinských, kterým bylo celé panství vráceno v roce 1991 v rámci restitucí, zde v návaznosti na pestrou minulost budují živé, kreativní a přátelské prostředí otevřené pro všechny.

Areál zámku si můžete projít v rámci několika prohlídkových okruhů nebo sami pomocí aplikace Skryté příběhy. Nezapomeňte navštívit také Muzeum nové generace, které je držitelem ocenění za nejkreativnější muzeum ve střední Evropě. Už tradičně zámek ožije první prosincový víkend v rámci akce Vánoce na zámku vůní pečeného cukroví, svařeného vína a atmosférou tradičního vánočního trhu. Nebudou chybět dílničky pro děti a hudební vystoupení.

Za návštěvu bezpochyby stojí také památka UNESCO, Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého, který je od zámku na dohled. V zimním období od 1. listopadu 2023 do 31. března 2024 je pro návštěvníky připravena komentovaná prohlídka interiéru kostela, který v loňském roce prošel rozsáhlou rekonstrukcí.

Na zříceniny i do kláštera

Hrady mají sice v těchto měsících sice zavřeno, pořád ale můžete vyrazit za zříceninami, které vítají turisty celoročně. Navíc jich najdete na Vysočině opravdu požehnaně. Vydejte se například na zříceniny hradů Zubštejn, Mitrov, Dalečín nebo Pyšolec. Své kouzlo mají i v tomto sychravém období a při jejich objevování si užijete i krásnou procházku panenskou přírodou Vysočiny.

Dveře v těchto týdnech nezavírají ani v areálu Kláštera Želiv. K dispozici jsou prohlídky kláštera i expozic v Trčkově hradě. Možné je objednat se na prohlídku a exkurzi v klášterním pivovaru nebo zavítat na některou z kulturních akcí. V sezóně 2023 – 2024 bude přes zimu probíhat také hraná hra Vánoční příběh. Současně můžete navštívit také chrám sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou. Jen se na prohlídku nezapomeňte objednat předem.

 

Vysočina se psem: za krásnou přírodou i památkami UNESCO

Češi jsou národ pejskařů, podle statistik má pejska každý pátý Čech. Většina z nich řeší, co  s pejskem, když chtějí vyrazit na výlet. Je přitom spousta míst, kam je možné vyrazit i se čtyřnohými mazlíčky a užít si výlet společně. Vydejte se třeba na nejvyšší vrchol Žďárských vrchů, na rozhlednu, do muzea nebo zámek. Těšte se ale také na památky UNESCO a skvělé jídlo. 

Za památkami UNESCO, dobrým jídlem a na lovecký hrádeček nebo zříceninu

Telč je město s nezaměnitelnou atmosférou. Historické jádro, kterému dominuje zámek a náměstí lemované gotickými a renesančními domy s malebným podloubím, ve kterém se ukrývá spousta kaváren, cukráren a restaurací, je od roku 1992 cennou městskou památkovou rezervací zapsanou na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Na něco dobrého se stavte v Panském dvoře, kde vaří ze surovin od místních farmářů a pěstitelů. Sem můžete i se svým pejskem, který jen musí být na vodítku a mít náhubek. Čekají vás tu jak tradiční česká jídla, tak moderní kuchyně a dobré pivo z Panského pivovaru. Když budete mít projité město, vydejte se prozkoumat i okolní přírodu.

Uprostřed hlubokých lesů v romantické krajině Javořických vrchů se ukrývá lovecký hrádek Roštejn, který nechali vybudovat v polovině 14. století pánové z Hradce. S historií hradu vás seznámí prohlídkový okruh s průvodcem, případně si můžete sami projít interaktivní expozice zaměřené na les, myslivost a přírodu. Psi mohou bez problémů na nádvoří a do hradních prostor buď v náručí, nebo v tašce. K hradu můžete dojet autem, nebo si udělat celodenní výlet z Telče - jedna cesta měří necelých 10 km.

S pejskem si můžete projít i zříceninu Orlík, kam se dostanete příjemnou, asi 3 km dlouhou procházkou z Humpolce. Čeká vás tu hradní muzeum, galerie, vyhlídková terasa starého paláce nebo třeba rekonstruovaná chlebová pec. Jediné místo, kde bude muset pes počkat venku, je hradní věž s rozhlednou.

Cestou zpět se nezapomeňte zastavit na něco dobrého v bývalé továrně na sukno. Industriální areál v Humpolci je dnes zónou pro umění a součástí je také příjemná kavárna Café 8smička.

Do muzea i na zámeckou prohlídku s pejskem

V zámeckém areálu ve Žďáru nad Sázavou vás rádi přivítají i s pejskem na vodítku. Můžete ho vzít i do Muzea nové generace, ve kterém vás čeká netradiční prohlídka. Dlouhé texty byste v muzeu hledali marně, vše důležité se dozvíte z audioprůvodce se sluchátky, v nichž uslyšíte dialog malého děvčátka z dnešní doby a dávného mnicha z cisterciáckého kláštera, kteří se stanou vašimi průvodci. Expozice využívá kontrastu světla a stínů, animací, optických klamů, projekcí a dalších moderních nástrojů jako jsou multidotykové tabule nebo interaktivní modely. Sahat na exponáty je v tomto muzeu přímo doporučeno. Vstupte do temných hvozdů, kde nebojácní mniši ve 13. století vybudovali první klášter. Seznamte se s jedním dnem v životě mnicha, prolistujte virtuální kroniku či objevte krásu cisterciáckého umění. Poté se díky kaleidoskopu přesunete do období prosperity, rozkvětu umění, vědy a architektury, do období baroka. Seznámíte se s opatem Vejmluvou, výraznou osobností bývalého kláštera, potkáte geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho či proniknete do matematických tajů Poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Navštívit můžete také stálou výstavu barokního malířství a sochařství Umění baroka ze sbírek Národní galerie v Praze, komentovanou prohlídku areálu zámku Po stopách Santiniho nebo jednu z celé řady kulturních akcí. Zámek nabízí i netradiční ubytování, ve kterém je také možné ubytovat se i s pejskem. V okolí je spousta možností pro krásné vycházky, které si užijete vy i váš mazlíček.

Za výhledy na rozhlednu s židovskou tematikou

Jižně od Třebíče se tyčí na vrcholu Pekelného kopce 26 metrů vysoká rozhledna, která nabízí krásný výhled na celé město i okolní krajinu. Symbolicky navazuje na historii města, protože její půdorys kombinovaný ze dvou čtverců připomíná Davidovu hvězdu. Přímo z centra si sem můžete udělat příjemnou sedmikilometrovou procházku. Cyklotrasa č. 401 vás dovede až k začátku Stezky na Pekelný kopec, na které na vás čekají odpočívadla a informační cedule. Na samotnou rozhlednu z důvodu bezpečnosti pes nesmí, ale může na vás počkat dole. Nezapomeňte si projít ale také samotné centrum. Najdete tu totiž hned dvě památky zapsané na seznam UNESCO - výjimečně zachovalou židovskou čtvrť, která je z urbanistického i historického hlediska evropským unikátem, a trojlodní románsko-gotickou Baziliku sv. Prokopa. Občerstvit se můžete třeba v bývalém areálu lihovaru. Kromě toho, že vás v Centru lihovar čeká skvělé jídlo a pivo z vlastního minipivovaru, můžete sem bez problému i s pejskem. 

Do muzea za rekordy a historickými automobily

V Pelhřimově bylo otevřeno jediné zařízení svého druhu ve střední Evropě – Muzeum rekordů a kuriozit. V pěti zrekonstruovaných patrech historické věže nashromáždili stovky exponátů, které jinde nenajdete, a v expozici Zlaté české ručičky uvidíte světově ojedinělou kolekci unikátních výrobků, které vznikly na našem území.

Jedním z mála muzeí, kam můžete i se psy, je také Muzeum techniky v Telči.  To najdete asi 100 metrů od centrálního parkoviště a 10 minut chůze od náměstí Zachariáše z Hradce. V prostorách bývalé parní pily na ploše 900 metrů čtverečních nabízí návštěvníkům nevšední podívanou na historické automobily, motocykly, kočárky a další věci denní potřeby našich babiček. Prohlédnout si budete moct také starou zubařskou ordinaci nebo dobovou dílnu automechanika.

Více tipů na nevšední zážitky na Vysočině najdete na: vysocina.eu

Článek byl vytvořen v rámci projektu Marketingové aktivity a zefektivnění propagace destinace Vysočina v roce 2023, který je realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.