Na výlet do Telče: pohádkové náměstí a zámek v novém kabátě

Logo MMRMalebné město Telč vás zaručeně okouzlí svým náměstím Zachariáše z Hradce, které trochu připomíná pohádkové kulisy. Pro svoji unikátnost a krásu je od roku 1992 historické jádro města zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Projděte se podloubím gotických a renesančních domů s bohatě zdobenými štíty a nechte se okouzlit místním geniem loci.


Zámek po rozsáhlé rekonstrukci
Nedaleko náměstí se nachází krásný renesanční zámek, který prochází rozsáhlou revitalizací, v letošním roce již otevře své brány a bude možné vydat se na některý z prohlídkových okruhů. Zámek v novém kabátě si můžete prohlédnout od 28. července, kdy bude zpřístupněno všech 5 prohlídkových okruhů. Ke stávajícímu klasickému zámeckému okruhu (A) a bytu posledního majitele (B) přibudou trasy muzeum, instalovaný depozitář a podzemí. Právě ty budou přístupné celoročně. Oprava zámku probíhala 3 roky a stála 200 milionů korun. Zámek Telč bude otevřený celoročně, návštěvníci je budou moci navštívit i v zimních měsících, kdy jsou tradičně zámky zavřeny.
Nádherná je procházka zámeckým parkem, v hladině místního rybníka se telčský zámek odráží jako ve velkém zrcadle. V parku se můžete schovat do stínu vzácných dřevin a obdivovat klasicistní skleník. Zámecká zahrada vznikla již v 70. letech 16. století a řadí se tak k nejstarším architektonickým zahradám v České republice. ¨
Zchlaďte se v podzemních chodbách
Pokud vám bude venku příliš horko nebo zima, navštivte vlídné telčské podzemí s interaktivní zábavně-naučnou expozicí v prostorách středověkého sklepení, které sahá i pod část zámeckého areálu. Navštívit můžete také Telčský dům, ve kterém probíhají zajímavé prohlídky opředené legendami a příběhy z historie.
Navštívit můžete také Muzeum techniky, které návštěvníkům nabízí nevšední podívanou na historické automobily, motocykly, bicykly, stabilní motory, kočárky, hračky, kamna, rádia, elektrospotřebiče a věci denní potřeby našich babiček. Dále je pro návštěvníky připravena ukázka staré zubařské ordinace, selské místnosti nebo dobové dílny automechanika
Pro děti i rodiče
Nejen rodiny s dětmi si užijí návštěvu Panského dvora. Na své si v areálu přijdou děti, pro které je vybudované dětské hřiště sousedící s kavárnou. Děti i dospělí pak mohou vylézt po lezecké stěně a pro odvážné je tu stezka ve výšce, která se překonává pomocí horolezeckých cepínů. V areálu si lze zapůjčit elektrokola a také navštívit expozici V zámku a v podzámčí, která ukazuje, jak se žilo a pracovalo v podzámčí a zároveň představuje důležitost hraběcího statku pro život na zámku.
Za dalšími UNESCO památkami na Vysočině
Telč není jedinou památkou na Vysočině, která je zapsána do prestižního seznamu UNESCO. Na výletě do tohoto kraje naší republiky můžete navštívit ještě další dvě UNESCO památky. Jedná se o hvězdu hvězd, Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou, který je dílem slavného Jana Blažeje Santiniho. V loňském roce navíc kostel prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Navštívit můžete i Muzeum nové generace, které je od kostela nadohled. Dozvíte se zde více o historii místa i o Santinim samotném. Dalším místem na Vysočině, které ukrývá památky UNESCO, je Třebíče, kde můžete obdivovat Židovskou čtvrť a Baziliku sv. Prokopa. Unikátně zachovalá židovská čtvrť je reprezentována více než stovkou domů, a také radnicí či školou. Více o historii židovské čtvrti je možné dozvědět se v expozici, která je umístěna v Zadní synagoze. V Bazilice sv. Prokopa navštivte kryptu, ve které se dochoval více než 700 let starý dřevěný strop, který podepírá 50 sloupů s ornamentálním zdobení. Krypta sloužila jako pohřební místo mnichů. Z krypty vede tajná chodba do nedaleké obce Sokolí.
Užijte si Prázdniny v Telči
Nejlepším, ale také nejrušnějším, obdobím pro návštěvu Telče jsou dva týdny na přelomu července a srpna, kdy celé město žije jedním z nejznámějších folkových festivalů Prázdniny v Telči. Rodinný hudební festival v loňském roce oslavil čtyřicet let od svého založení. Na přelomu prázdninových měsíců do města přinese divadelní představení, koncerty, tvůrčí dílny, kocouří scény, výstavy, nocturna, pohádky, besedy, happeningy či performance. Více informací na: https://www.prazdninyvtelci.cz/programVýběr elementu

Více tipů na výlety Vysočinou na: www.vysocina.eu

Článek byl vytvořen v rámci projektu Projekt Marketingové aktivity a zefektivnění propagace destinace Vysočina v roce 2023, který je realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.