3. Města UNESCO na Vysočině – Telč

Logo MMR

Telč: malebné město s pohádkovým náměstím a krásným zámkem

Město Telč bývá nazýváno renesanční perlou Českomoravské vrchoviny.

Zdejší náměstí Zachariáše z Hradce vás zaručeně okouzlí, však je také od roku 1992 historické jádro města pro svoji unikátnost zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Náměstí je lemováno gotickými a renesančními domy, které připomínají kulisy z pohádky. Jsou ale opravdové a skutečné krásné, můžete se procházet podloubími a zastavit se v některé z kaváren, cukráren a restaurací nebo obdivovat bohatě zdobené štíty domů.

Nedaleko náměstí se nachází krásný renesanční zámek, který prochází rozsáhlou revitalizací, ale na letošní hlavní návštěvnickou sezonu již otevře své brány a bude možné vydat se na některý z prohlídkových okruhů. Zámek v novém kabátě si můžete prohlédnout od 28. července, kdy bude zpřístupněno všech 5 prohlídkových okruhů. Ke stávajícímu klasickému zámeckému okruhu (A) a bytu posledního majitele (B) přibydou trasy muzeum, instalovaný depozitář a podzemí. Právě ty budou přístupné celoročně.  Oprava zámku probíhala 3 roky a stála 200 milionů korun. Zámek Telč bude otevřený celoročně, návštěvníci je budou moci navštívit i v zimních měsících, kdy jsou tradičně zámky zavřeny.

Nádherná je procházka zámeckým parkem, v hladině místního rybníka se telčský zámek odráží jako ve velkém zrcadle. V parku se můžete schovat do stínu vzácných dřevin a obdivovat klasicistní skleník. Zámecká zahrada vznikla již v 70. letech 16. století a řadí se tak k nejstarším architektonickým zahradám v České republice.

Zchlaďte se v podzemních chodbách

Pokud vám bude venku příliš horko nebo zima, navštivte vlídné telčské podzemí s interaktivní zábavně-naučnou expozicí v prostorách středověkého sklepení, které sahá i pod část zámeckého areálu. Navštívit můžete také Telčský dům, ve kterém probíhají zajímavé prohlídky opředené legendami a příběhy z historie.

Navštívit můžete také Muzeum techniky, které návštěvníkům nabízí nevšední podívanou na historické automobily, motocykly, bicykly, stabilní motory, kočárky, hračky, kamna, rádia, elektrospotřebiče a věci denní potřeby našich babiček. Dále je pro návštěvníky připravena ukázka staré zubařské ordinace, selské místnosti nebo dobové dílny automechanika

Pro děti i rodiče

Nejen rodiny s dětmi si užijí návštěvu Panského dvora. Na své si v areálu přijdou děti, pro které je vybudované dětské hřiště sousedící s kavárnou. Děti i dospělí pak mohou vylézt po lezecké stěně a pro odvážné je tu stezka ve výšce, která se překonává pomocí horolezeckých cepínů. V areálu si lze zapůjčit elektrokola a také navštívit expozici V zámku a v podzámčí, která ukazuje, jak se žilo a pracovalo v podzámčí a zároveň představuje důležitost hraběcího statku pro život na zámku.

Nachozeno v Telči

Telč si můžete prohlédnout i jiným způsobem, díky turistické hře s názvem Nachozeno v Telči. Budete zde plnit různé úkoly, odpovídat na otázky a luštit záludné šifry, které vás provedou postupně celým městem.

Užijte si prázdniny v Telči

Nejlepším, ale také nejrušnějším, obdobím pro návštěvu Telče je dva týdny na přelomu července a srpna, kdy celé město žije jedním z nejznámějších folkových festivalů Prázdniny v Telči. Rodinný hudební festival v loňském roce oslavil čtyřicet let od svého založení. Na přelomu prázdninových měsíců do města přinese divadelní představení, koncerty, tvůrčí dílny, kocouří scény, výstavy, nocturna, pohádky, besedy, happeningy či performance.

Za dalšími UNESCO památkami na Vysočině

Telč není jedinou památkou na Vysočině, která je zapsána do prestižního seznamu UNESCO. Na výletě do tohoto kraje naší republiky můžete navštívit ještě další dvě UNESCO památky. Jedná se o hvězdu hvězd, Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou, který je dílem slavného Jana Blažeje Santiniho. V loňském roce navíc kostel prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Dále povede naše cesta do Třebíče, kde můžete obdivovat Židovskou čtvrť a Baziliku sv. Prokopa. Unikátně zachovalá židovská čtvrť je reprezentována více než stovkou domů, a také radnicí či školou. Více o historii židovské čtvrti je možné dozvědět se v expozici, která je umístěna v Zadní synagoze. V Bazilice sv. Prokopa navštivte kryptu, ve které se dochoval více než 700 let starý dřevěný strop, který podepírá 50 sloupů s ornamentálním zdobení. Krypta sloužila jako pohřební místo mnichů. Z krypty vede tajná chodba do nedaleké obce Sokolí.

Za dalšími renesančními zámky na Vysočině

Na Vysočině, uprostřed krásné přírody Českomoravské vrchoviny, se nachází hned dva unikátní zámky, které patří k českým renesančním klenotům. Zámek Telč je jedinečným příkladem vlivu italské renesance na naši architekturu, zatímco zámek Červená Řečice patří mezi nejhodnotnější příklady české renesance.

Zámek v Telči je často označován jako klenot moravské renesanční architektury a patří k jednomu z nejlépe dochovaných renesančních architektonických komplexů v České republice. Jeho půvab můžeme obdivovat v mnoha slavných českých pohádkách jako Pyšná princezna nebo Z pekla štěstí, které se zde natáčely. Původně gotický hrad nechal v 16. století jeho majitel Zachariáš z Hradce předělat na reprezentativní sídlo ovlivněné italskou renesancí. Překrásné interiéry, které jsou příkladem zásahu italského umění na našem území, doplňují unikátně zachované původní exteriéry. Nejmajestátnějším místem celého zámku je Zlatý sál s kazetovým, bohatě vyřezávaným dřevěným stropem, zachovaly se také sklípkové klenby v gotické části zámku. Součástí areálu je Kaple Všech svatých s bohatou a náročnou výzdobou, která zároveň slouží jako poslední místo odpočinku Zachariáše z Hradce a jeho manželky. Okolo zámku se rozprostírá francouzská zahrada a rozsáhlý anglický park s oranžérií. Celý komplex byl roku 1992 zapsán na Sezamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Areál zámku v Červené Řečici, který vznikl v polovině 16. století přestavbou původního gotického hradu, patří mezi nejhodnotnější příklady české renesance. K typickým rysům patří sgrafitová výzdoba fasády a lunetová římsa. Do dnešního dne se také zachovaly zbytky vodního příkopu, který napájela kaskáda rybníků, a opevnění se dvěma baštami na západě. Areál zámku byl kdysi centrem rozsáhlého panství pražských biskupů a arcibiskupů, ale od 90. let patřil mezi nejohroženější památky na Vysočině. Po postupné rekonstrukci, která probíhala od roku 2011, se letos v létě vůbec poprvé ve své historii otevřel veřejnosti.

Na prohlídku zámku mohou návštěvníci dorazit celoročně. Ve výstavní síni aktuálně uvidí keramiku z archeologických vykopávek, později přibydou další nálezy včetně stolního náčiní nebo mincí. Mobiliář expozice je vypůjčen ze zámků Červená Lhota, Náměšť nad Oslavou, Telč a z hradu Zvíkov. Součástí prohlídky je také videomapping. Nádvoří a archeologické nálezy si můžete projít sami, dosud zrekonstruovanou část zámku v rámci komentované prohlídky s průvodcem.

 

Více tipů na výlety na vysocina.eu

 

Článek byl vytvořen v rámci projektu Marketingové aktivity a zefektivnění propagace destinace Vysočina v roce 2023, který je realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.