8. Cyklovýlety po Vysočině

Logo MMR

Vysočina je kraj proslavený svou rozmanitostí a čistou přírodou, která se na podzim zbarví do krásných barev a je jako stvořená pro objevování na kole. Pokud rádi spojíte sportovní vyžití s kulturou, je pro vás oblast okolo Třebíče jako stvořená.

Čeká tu na vás množství památek, a to včetně těch ze seznamu UNESCO, malebné vesnice, muzea a spousta dobrého jídla a pití. Ochutnejte třeba víno z nejvýše položených vinic na Moravě nebo proslulé pivo vařené v pivovaru známém z filmu Postřižiny.

Do Třebíče za památkami UNESCO a nejvýše položenými vinicemi na Moravě

Počátky Třebíče sahají až do roku 1101 a jsou spojeny se založením významného benediktinského kláštera se strategickou polohou na řece Jihlavě. Díky bohaté historii mohou návštěvníci dodnes obdivovat mnoho cenných památek, z nichž ty nejvýznamnější byly zapsány na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Navíc leží uprostřed krásné krajiny v jihovýchodním cípu Vysočiny a přímo z něj vede několik cyklotras, které vás provedou jeho malebným okolím.  Ať už si necháte prohlídku historického centra Třebíče na začátek nebo na konec cesty, určitě nevynechejte Starobylé židovské město známé křivolakými uličkami a původní zástavbou. Jedná se o jediné židovské místo mimo Izrael, které je na seznamu UNESCO. Dále si projděte Karlovo náměstí, druhé největší náměstí v republice, zámek a Baziliku svatého Prokopa, která je také na seznamu UNESCO.

Přímo z Karlova náměstí můžete vyjet na krátký cyklovýlet k nejvýše položeným vinicím na Moravě. Trasa měří necelých 30 km a zvládnete ji i s dětmi. Napojte se na cyklostezku vedoucí do Slavic, která vás zavede na nedaleký Pekelný kopec s krásnou rozhlednou. Ta svým tvarem symbolicky navazuje na třebíčské UNESCO památky, protože půdorys kombinovaný ze dvou čtverců připomíná Davidovu hvězdu. Rozhledna je volně přístupná a na vyhlídkový ochoz, odkud budete mít krásný výhled na okolí a za dobré viditelnosti až na vrcholky Alp, vás dovede 125 schodů. Cyklostezka vás dále zavede k vinařské obci Kojetice na Moravě, kde se po žluté značce dostanete k zámku Sádek, jehož zdi zažily husitské války, obležení Švédy nebo vzpouru šlechty. Zde najdete také stejnojmenné vinařství, které se pyšní nejvýše položenými vinicemi na Moravě. Navštivte vinné sklepy, kde můžete ochutnat místní víno nebo si projděte naučnou stezku. Po občerstvení a prohlídce se vydejte zpět do Třebíče přes Mastník, Stařeč a Kracovice. Pokud byste si chtěli trasu trochu prodloužit a prozkoumat větší část zdejší malebné krajiny, vydejte se od zámku po žluté do údolí řeky Rokytné. Přes Rokytnici nad Rokytnou a městys Okříšky se poté kolem řeky Jihlavy dostanete zpět do Třebíče. Takto prodloužená trasa vám zabere asi 3,5 hodiny a ujedete téměř 47 km.

Cyklistický okruh pro milovníky historie, piva a filmu Postřižiny

Trasa dlouhá necelých 44 km začíná i končí v malebném městě Jaroměřice nad Rokytnou. Barokní dominantu města tvoří zámek přezdívaný „moravské Versailles“ s chrámem Sv. Markéty. Majitelé z rodu Questenberků nechali přestavět původně renesanční zámeček na barokní a vybudovali rozsáhlé francouzské zahrady na obou březích říčky Rokytné, které postupně přechází do anglického stylu. Navíc sem přivedli nejlepší hudebníky své doby a z Jaroměřic vytvořili centrum kulturního života. Slavná hudební minulost je v současnosti připomínána řadou koncertů a kulturními akcemi, jako například mezinárodní hudební festival Petra Dvorského. Krása Jaroměřic upoutala také slavného básníka Otakara Březinu, který se tu inspiroval ke své tvorbě. Po prohlídce se vydejte do Hrotovic, kde můžete navštívit místní Muzeum Hrotovicka, které připomíná historii městečka včetně takzvané Hrotovické tragédie, kdy na samém konci 2. světové války při výbuchu omylem shozené bomby zahynulo 114 hrotovických občanů a 36 sovětských vojáků. Občerstvit se poté můžete v nedalekých Dalešicích, kde se nachází pivovar známý z filmových Postřižin. Po celý rok tu ochutnáte místní piva a tradiční českou kuchyni. V rámci tří prohlídkových okruhů si můžete projít jak historickou, tak novou část pivovaru, dozvědět se víc o moderní i parostrojní výrobě piva nebo navštívit muzeum pivovarnictví. Pohodová cyklostezka po asfaltce i lesních a polních cestách vás následně zavede přes malebné vesnice zpět do Jaroměřic.

Vydejte se na cyklovýlet bez hranic: Jihlava – Třebíč – Raabs

Naplánujte si cyklovýlet s celou rodinou. Malebnou krajinou Vysočiny se můžete vydat až do rakouského městečka Raabs an der Thaya. Celá trasa měří 134 kilometrů a vede po lesních cestách a klidnějších silničkách mimo hlavní silnice.  Můžete ji rozdělit například do tří dnů, nebo si vybrat jen její část. Pokud by vás nebavilo celou dobu šlapat do pedálů, nastupte do vlaku a popovezte se o kousek dál.

První část cyklovýletu vede z Jihlavy do Třebíče

Na kolo nasednete na Masarykově náměstí v Jihlavě, ještě před cestou si můžete prohlédnout Bránu Matky Boží s expozicí jihlavského opevnění a zchladit se můžete v jihlavském podzemí. Potom vyjedete do Březinových sadů u místní ZOO, kde začíná značení trasy číslo 26. Napojíte se na stezku kolem řeky Jihlavy okolo Holova mlýna. Řeky se teď už jen tak nepustíte, bude vaší průvodkyní až do Třebíče. Po cyklostezkách a asfaltkách dojedete až do centra Luk nad Jihlavou. Osvěžit se můžete na místním koupališti a k občerstvení doporučujeme oblíbenou restauraci Kolnička, která je cílem mnoha cyklistů. K zastávce vás může inspirovat malé místní muzeum. Potom pokračujeme přes Bítovčice až do Přímělkova, kde řeku na chvíli opustíte a údolí vystřídá výšlap do kopců. Odměnou vám bude krásná zřícenina hradu Rokštejn.

Za Rokštejnem následuje další výstup do Panské Lhoty, pak se ale v Dolním Smrčném vrátíte zpět do pohodlí cyklostezky kolem řeky. Opět budete střídat úseky silnice a nových cyklostezek. Ty vás přes Petrovice, Padrtův mlýn a Sokolí dovedou až do samotné Třebíče, která patří do Světového dědictví UNESCO. Třebíč je na cyklisty velmi dobře připravena, je zde TuristPoint „Cyklisté vítáni“, kde můžete odložit kolo nebo batohy a v klidu si projít historické centrum města. Využít můžete vnitřní nebo vnější úschovny kol a také základní nářadí pro případný servis. Pokud plánujete navštívit zámecký vršek s bazilikou sv. Prokopa, židovské Zámostí i centrum Třebíče, musíte se na okamžik odklonit z trasy. V historickém centru Třebíče se rozloučíte s údolím řeky Jihlavy a vydáte se na teplejší jih Vysočiny.

Jedeme dál! Čeká nás trasa Třebíč - Moravské Budějovice

Dále pokračujte podjezdem pod frekventovanou křižovatkou pod Borovinou, poté se dostanete do údolí potoka, které vás vyvede cyklostezkami do polí na jih od města. Stále bezpečnou bezmotorovou trasou dojedete do Slavic, kde za obcí odbočíte vpravo a polní cestou budete pokračovat stále vzhůru až na Pekelný kopec s rozhlednou. Zamáváte naposled Třebíči a lesními a polními cestami se vydáte k jihu. Z Mastníku se prosmýknete mezi starými sopečnými suky Mikulovické hory a Sádku do Kojetic. Chladnější klima Vysočiny tu vystřídalo teplo Podyjí. Krajina se postupně mění na zemědělskou a původ památek ve vesnicích sahá do hlubin slovanského i keltského osídlení. Románský kostel v Horním Újezdě či rotunda v Šebkovicích by o tom mohly říct své. Questenberský zámek v Jaroměřicích, kam se dostanete po silničkách údolím Rokytné, má atmosféru jižanského letoviska, paláce krásy, umění a hudby. K návštěvě také doporučujeme děkanský chrám sv. Markéty, který prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Klenba v kopuli je vyzdobena freskou, která oslavuje sv. Markétu a pochází z roku 1734, jejím autorem je František Tepper. Právě záchrana tato unikátní stropní fresky byla hlavní úkolem restaurátorských úprav.

V Jaroměřicích také končí životní pouť básníka Vysočiny, Otokara Březiny, kterého tu připomíná muzeum.

Cyklostezka vás pak vyvede do Blatnice. A dále polními cestami a asfaltkami se přes Lažínky do Moravských Budějovic. Unikátní muzeum starých a zanikajících řemesel regionu na zámku, které bylo opraveno a obohaceno o nové expozice,  vás vrátí mezi prostý lid kraje. Starobylost míst připomene, že na další cestě budete potkávat spíše stopy starší historie. Odtud se můžete vydat dále opět na kole nebo využít zmíněnou možnost vlakové dopravy a nastoupit do výletního vlaku na trase Budějovice - Jemnice.

Finální úsek: Moravské Budějovice - Raabs and der Thaya

Cesta ve směru na západ se znovu vrací vzhůru do členité krajiny Vysočiny. Pole střídají lesy, asfaltky a stoupání do 500 m nadmořské výšky. U Budkova překonáte nejvyšší vrch trasy a reliéf se zlomí do údolí Želetavky. Od Lomů vyjeďte lesy do Jemnice. Středověkému hornickému městu vévodí špice kostela sv. Stanislava, zatímco rotunda v dnešním Podolí připomíná nejstarší knížecí románský dvorec. V létě je turistům přístupný i Kostel sv. Víta, který patřil k františkánskému klášteru. Město obepínají hradby a pocit velmi pomalého plynutí času. Tady jste na dohled jižní moravské hranice. Osvěžit se můžete v nedávno otevřeném biotopu Jemnice, ve kterém si vodní radovánku užijí děti i dospělí. Údolím Želetavky přes Radotice a Bačkovice nakouknete do Jihočeského kraje ve staré osadě Dešná. Tady se setkáte s cyklistickými tepnami pohraničí – Stezkou železné opony EuroVelo 13 nebo Greenways Praha–Vídeň. Na železnou oponu upozorňuje i malé muzeum v poslední obci před hranicí s Rakouskem, v Hluboké. Za státní hranicí pokračujte po silnici až do Großau. Tam se napojte na cyklostezku Thayarunde a přes Modsiedl dojeďte až na soutok Moravské a Rakouské Dyje. Pod vysokými skalami s trůnícím hradem Raabs váš cyklovýlet končí.

Více tipů nejen na cyklovýlety: https://www.vysocina.eu/

Článek byl vytvořen v rámci projektu Marketingové aktivity a zefektivnění propagace destinace Vysočina v roce 2023, který je realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.