1. Svátky na Vysočině

Logo MMR

Svátky jara jsou za dveřmi a vy si je můžete užít na některé z akcí, které se budou konat v kraji Vysočina. Navštivte jarmarky nebo si osvěžte velikonoční tradice, například pletení pomlázek a barvení vajíček.

Připraveny jsou také workshopy, řemeslné ukázky, programy pro děti a velikonoční hry pro celou rodinu. Velikonoční program můžete spojit i s návštěvou zajímavých míst a rovnou se vydat na jarní výlet.

 

Barevné Velikonoce na Zámku ve Žďáru nad Sázavou, 8. dubna

Bílá sobota, která připadá na 8. dubna, bude na zámku ve Žďáru nad Sázavou pořádně barevná! Svátky jara budou na zámku opět plné velikonočních tradic, veselých her i dětského tvoření. Zámečtí letos slibují všechny barvy Velikonoc v jednom dni. Užijete si tak nejen oblíbenou zábavu v podobě dobrého jídla a workshopů, ale akce bude propojena pomyslnou „červenou nití“ lidových tradic. Škaredou středu, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílou sobotu, Boží hod i Velikonoční pondělí tak zažijete v jeden jediný den. Připraveny pro vás budou také velikonoční aktivity na celý týden před Velikonocemi. Navštívit můžete také jedinečné Muzeum nové generace, které vám v interaktivní expozici přiblíží místní historii. Nebo se vydejte k hvězdě hvězd, Poutnímu kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je zapsán v seznamu UNESCO a v loňském roce prošel rozsáhlou rekonstrukcí. https://zamekzdar.cz/udalost/barevne-velikonoce/

Na úterý 4. dubna připravuje římskokatolická církev ve Žďáře tradiční pašijovou hru s názvem Co se stalo s Ježíšem, která bude pojednávat o životě, smrti a zmrtvýchvstání Ježíše Krista.

Velikonoční jarmark v Novém Městě, 6. dubna

Oblíbený jarmark, který se koná vždy na Zelený čtvrtek, je příležitostí, jak se podívat pod ruce tvůrcům tradičních velikonočních dekorací. Výrobu kraslic všech možných typů, barev a velikostí si můžete zakoupit přímo od jejich výrobců a podívat se, jak vznikají. Pan Soška naučí vaše syny plést pomlázky a v dílně pana Bukáčka z Krouny si můžete namalovat dřevěnou hračku nebo vajíčko. https://hm.nmnm.cz/akce/velikonocni-jarmark-3/

V muzeu také probíhá výstava kraslic Hany Šmikmátorové. Paní Šmikmátorová je jedním z 15 nositelů prestižního titulu Mistra tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina. Od 70. let se věnuje zdobení vajec voskovou batikou v duchu horáckých tradic, jejím učitelem nebyl nikdo menší než národopisec Vratislav Bělík. Tisíce kraslic zdobí dnes domácnosti po celém světě, přičemž zdobení jednoho vajíčka zabere někdy až šest hodin. Pod jejíma rukama ožívají postavičky, zvířata, rostliny a poetické vzkazy. Paní Šmikmátorová až do nedávna bydlela a tvořila v Telči. https://hm.nmnm.cz/kraslice-hany-smikmatorove-ve-vestibulu-muzea/

V novoměstském muzeu budete moci obdivovat její výtvory do 16. dubna.

Staročeské Velikonoce, Michalův statek Pohleď, 8. - 9. dubna

Nahlédneme opět do života obyvatel selského statku o velikonočních svátcích v časech před zrušením poddanství v Čechách. Vyzdobená světnice s prostřenou tabulí ukáže, co se o Velikonocích jedlo a pilo. V případě příznivého počasí budou k vidění i ukázky některých jarních prací a příprava polního nářadí. Uvidíte také krávy původního českého plemene česká červinka. V sobotu vystoupí folklorní soubor Škubánek ze Světlé nad Sázavou se svým velikonočním programem (vynášení smrtky, dívčí koleda s novým lítem, obchůzka s řehtačkami apod). Vystoupení začínají v: 10.30, 11.30, 13.30 a 14.30 hodin.  Ukázky drobných řemesel a prodej velikonočních výrobků bude probíhat na vejminku a v přilehlé chalupě bezzemka.  V místní hospodě u Františka Josefa můžete ochutnat tradiční velikonoční jídla. Otevřeno je po oba dny od 10 do 17 hodin.  

http://www.michaluvstatek.cz/vismo/osnova.asp?id_org=200327&id_osnovy=1002&n=kalendar%2Dakci&p1=1002

Velikonoční oslavy budou probíhat také Bystřici nad Pernštejnem v Zábavním a poznávacím parku Eden, od 7. do 9. dubna. Návštěvníky čekají dětské dílničky s velikonoční tematikou, hry a soutěže. Proběhne také přehlídka plemen koní včetně velikonoční jezdecké ukázka IRSKÉHO COBA. Velikonoce si užijete také  9. dubna na Zámku Žírovnice. Těšit se můžete na velikonočně vyzdobenou expozici zámku nebo divadlo pro děti. V Jihlavě se bude slavit hned na několika místech. 6. dubna proběhne tradiční oslava Velikonoc  v parku Smetanovy sady okolo kostelíku Svatého Ducha. Na programu jsou vystoupení folklorních souborů, živá muzika, pletení pomlázek, barvení vajíček, prodej květin a představení řemeslné tvorby. Jarmark bude probíhat ve Smetanových sadech od 10.00 do 18.00. O den později se budou Velikonoce slavit i v místí zoologické zahradě.

Vítání jara v Telči, 13. dubna

Město Telč a Dům dětí a mládeže zvou na zahájení jarní sezony s místními horáckými folklorními soubory a tradičním předváděním řemesel. Vítání svátků jara proběhne v sobotu 13. dubna od 13.30 hod. na náměstí Zachariáše z Hradce. V odpoledním programu vystoupí horácké folklorní soubory Kvíteček, Kvítek I, II a Podjavořičan z Telče. Podívat se můžeme i na jarní výrobky a klasické pletení pomlázky, otevřeny budou velikonoční dílny Domu dětí a mládeže.

https://www.telc.eu/kalendar/1460

 

Vysočina plná vánočních světel

K vánocům patří blýskavá světýlka, která během chvilka navodí sváteční atmosféru. Navštivte svátečně vyzdobená města a užijte si netradiční procházku se světelnou výzdobou. Tradiční cesta světel je před vánočními svátky připravena ve Světlé nad Sázavou, v Třebíči a nově také v Bystřici nad Pernštejnem. Projděte si malebná města a nalaďte se na vánoční notu.

Nejen za svítící vánoční výzdobou do Třebíče

Pokud se každý rok nemůžete dočkat, až se ve městech rozzáří adventní výzdoba, zajeďte se podívat do Třebíče. Ve městě plném historických památek, z nichž je několik dokonce zapsáno na Seznamu UNESCO, se začínají chystat na období adventu už několik týdnů dopředu. Na místní světelnou výzdobou se každý rok těší děti i dospělí. Slavnostní zahájení adventu, vánoční trhy a rozsvěcení světelné výzdoby proběhne 3. 12. na Karlově náměstí. S dětmi nevynechejte návštěvu TIC Bazilika, kde bude nachystaná Ježíškova pošta. Můžete se také přihlásit na adventní prohlídky Baziliky sv. Prokopa, které proběhnou 2.12.

Za cestou světel a na zámek do Světlé nad Sázavou

Jedinečnou vánoční procházku, při které si projdete město a objevíte krásnou adventní výzdobu s mnoha zvukovými a světelnými efekty, chystají každoročně ve Světlé nad Sázavou. Procházka se otevírá pro návštěvníky první adventní neděli. Za návštěvu určitě stojí také místní zámek, kde bude od listopadu do ledna k vidění speciální expozice Historie Vánoc a vánočních tradic doplněná přehlídkou více než třiceti tematicky nazdobených vánočních stromků.  Stovky let historie vánočních oslav a zvyků s velkým edukativním nábojem jistě zaujme děti i jejich prarodiče. Po skončení prohlídky bude poprvé součástí prodej vánočních ozdob. Kromě toho budou mít návštěvníci ještě jedinečnou příležitost, navštívit interaktivní výstavu České korunovační klenoty a seznámit se s osudy 22 korunovaných panovníků, kteří je směli nosit.

Zářící město si užijte i v Jihlavě, kde vás čeká světelná výzdoba budov, ale také stromů, a to nejenom toho vánočního.

V Bystřici letos potkáte i vánoční svítící traktor

Novinku v podobě adventní nebo vánoční večerní procházky osvětleným centrem města a jeho nejbližším okolím letos připravili v Bystřici. Při takzvaném Zubříkově vánočním putování tematicky navazujícím na Putování městy Koruny Vysočiny vás čeká zhruba tříkilometrový okružní výšlap s patnácti zastaveními u rozsvícené vánoční výzdoby. Maskot putování Zubřík tentokrát dostal zimní čepici a vy se můžete těšit, kudy vás provede. Ať už to bude vánoční strom a betlém na náměstí, slavnostně osvětlený traktor u zemědělské školy nebo nasvícená socha T. G. Masaryka před základní školou. Obdivovat můžete také svíticí fontánu, sněhuláky u koupaliště, zářící prsten u řeky  či bránu do pohádkové aleje v Lužánkách.

Více tipů na výlety, velikonoční a vánoční akce na vysocina.eu

 

Článek byl vytvořen v rámci projektu Marketingové aktivity a zefektivnění propagace destinace Vysočina v roce 2023, který je realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.