Ukázková zahrada vyroste na náměstí v Telči a pozve nejen na Víkend otevřených zahrad

Druhý červnový víkend (9.–10. června) se bude po deváté konat Víkend otevřených zahrad - akce, v rámci které je možné po celé republice navštívit jindy nepřístupné zahrady nebo si běžně přístupné zahrady vychutnat v jiném světle - s průvodcem i kulturním programem. V tomto čase stojí za to vyrazit na Vysočinu.

Do zahrad pozve i popup zahrada

Ještě před tímto víkendem se obyvatelé i návštěvníci Telče mohou těšit, že vyroste malá zahrada přímo na jejich náměstí a pozve je do zahrad a parků Vysočiny, jižní Moravy a Dolního Rakouska. V Telči hledejte zahradu na náměstí Zachariáše z Hradce 1. června od 11.00 do 17.00. „Kromě tiskovin jsou pro kolemjdoucí přichystány i malé zahradní dárečky," informuje Václav Prchal z organizace Vysočina Tourism.

logo do_zahrad

Víkend otevřených zahrad

Tradice víkendu otevřených zahrad má kořeny ve Velké Británii (Open Garden Squares Weekend), kde se koná druhý červnový víkend. Projekt si získal popularitu i v dalších evropských zemích a od roku 2010 se úspěšně rozvíjí také v České republice.
Cílem akce je propagace významu zeleně a zahradního umění, ale také činnosti zahradních tvůrců a architektů, kteří za rostlinnými scénami a kompozicemi stojí. Díky doplňkovému programu, který si majitelé řady zahrad nebo parků pro tuto speciální příležitost chystají, je možné představit jednotlivé objekty s jejich příběhy a tajemstvími, která jindy bývají veřejnosti skryta. Návštěvníci mají možnost se formou komentované prohlídky dozvědět více o historii, současném stavu i budoucích záměrech v zahradě nebo parku. Na Vysočině a v Jihomoravském kraji se letos přihlásilo mnoho přírodních ukázkových zahrad, které návštěvníky seznamují s tím, jak zahradničit ohleduplně vůči přírodě. Kromě běžně nebo veřejně přístupných zahrad své brány otevře řada školních i soukromých zahrad, které je možné navštívit pouze o tomto jediném víkendu v roce.

Kam tedy do zahrad

„Z vysočinských zahrad bude v rámci Víkendu otevřených zahrad možné navštívit historickou zahradu u hradu Kámen nebo ukázkové zahrady například ve Staré Říší, v Libické Lhotce nebo arboretum v Třešti. Přírodní zahrada v Rynárci láká kromě komentovaných prohlídek na ochutnávku domácích likérů," vyjmenovává ředitel krajské příspěvkové organizace Vysočina Tourism Tomáš Čihák. Ve stejném termínu chystají podobnou akci také v sousedním Rakousku (Schaugartentage Niederösterreich). Přehled zapojených zahrad najdete na www.vikendotevrenychzahrad.cz.
Všechny zmíněné objekty a mnoho dalších mapuje a propaguje přeshraniční projekt „GrünRaum", na kterém se kromě příspěvkové organizace Vysočina Tourism podílí také Centrála cestovního ruchu - Jižní Morava, z.s. p.o. a spolková země Dolní Rakousko. Na webu www.dozahrad.cz tak najde ideální zahradní cíl svého výletu každý - od rodičů s dětmi, až po seniory.

  • Více informací: Eva Nejezchlebová, Vysočina Tourism, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

interreg-logo