Vypravte se na Vysočinu a užijte si výlety s chutí

Logo MMR

Pokud je podzim vaším nejoblíbenějším ročním obdobím a těšíte se každý rok, až vám budou pod nohama šustit barevné listy, vypravte se na procházku Vysočinou, která vám nabídne malebné výhledy jako namalované na malířském plátně. Určitě není na škodu spojit procházku se zastávkou na výborný oběd. Vypravte se s námi na hrad Lipnici a přijměte pozvání do restaurace, která připomíná českého spisovatele Jaroslava Haška.

Mohutný středověký hrad

Hrad Lipnice byl založený ve 14. století rodem pánů z Lichtemburka a později se stal sídlem Trčků z Lípy. Lipnice patří k největším gotickým hradům u nás a jeho mohutné zdi vás nenechají na pochybách, že jeho hlavním úkolem byla obrana před případnými útočníky, však byla Lipnice také nazývána tako jako Kamenný strážce Posázaví. Hrad byl postaven v drsné krajině na skalnaté vyvýšenině mezi dvěma kopci.  Čeká vás procházka hradními chodbami, při kterých můžete obdivovat středověkou architekturu a připomenout si hned sedm století našich dějin, ve kterých vládli čeští králové. Prohlédnout si můžete také archeologickou expozici, zbrojnici, gotickou kapli a rozsáhlé sklepení. Hrad je opředen celou řadou tajemných pověstí, například o zazděné Kateřině, o černém muži nebo o pokladu a třetím kříži.

Haškova Lipnice

Když se řekne Lipnice, většině lidí se automaticky vybaví jméno českého spisovatele, publicisty a novináře, Jaroslava Haška. Při vzpomínání na autora slavného Švejka se nebudeme příliš vzdalovat od hradu. Jaroslav Hašek totiž koupil domek v podhradí, s číslem popisným 185. Tento dům se později stal památníkem Jaroslava Haška. Ještě předtím, než koupil Hašek tento domek, bydlel v hospodě U České koruny. Tuto restauraci, kterou provozuje pravnuk Jaroslava Haška, můžete navštívit i dnes. V této restauraci psal Hašek své nejznámější dílo o Švejkovi a můžete si zde prohlédnout celou řadu rekvizit, které jsou s Haškovým životem a dílem spojené. Ochutnáte zde klasickou českou kuchyni a můžete si užít stylovou atmosféru s kachlovými kamny a pianem. Na jídelním lístku objevíte dobroty jako třeba telecí líčka, konfitovaná husí stehýnka, škvarky, domácí paštiky, které jsou připraveny výhradně z regionálních surovin. Hovězí a vepřové maso i ryby pocházejí z nejbližších domácích chovů a sádek. Navíc se tu můžete i ubytovat a užít si delší pobyt s výlety do okolí.

Výlet kolem lipnických lomů

Aby vám po dobrém obědě vytrávilo, vypravte se z hradu a podhradí na výlet kolem lipnických lomů, v nichž sochař vytvořil obdivuhodné dílo – Národní památník odposlechu odkazující ke šmírování za minulého režimu. Tvoří jej obrovské žulové reliéfy Bretschneiderovo ucho, Ústa pravdy a Zlatý voči, v jejichž kulisách vznikala pohádka Princezna zakletá v čase. Spojuje je barevně značená stezka, která vás závěrem zavede i k poslednímu dílu sochaře, tři metry vysoké osmnáctitunové Hlavě XII, která nese podobu Jaroslava Haška. Sochy so skály vytesala skupina kameníků pod vedením Radomíra Dvořáka z Havlíčkova Brodu.

Při toulání se kolem zatopených lipnických lomů můžete okusit i ojedinělý zážitek a dopřát si pobyt v plovoucí sauně, kterou najdete v jednom z nich. Dalším tipem na výlet v okolí Lipnice je naučná stezka Jana Zrzavého, malíře a grafika, rodáka z nedaleké Okrouhlice. Právě tam začíná a povede vás přes Vadín, Krásnou Horu, Lipnici, Babice a Olešnici zpátky do Okrouhlice.

Více informací a tipy na další výlety s chutí najdete na: https://www.vysocina.eu/

Článek byl vytvořen v rámci projektu Projekt Marketingové aktivity a zefektivnění propagace destinace Vysočina v roce 2023, který je realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.